Select Page

CRUFTS results 2019

The Best in Gamekeepers Classes and winner of the Northesk memorial Trophy 2019 was Golden Retriever, Purbarn A Breeze Downriver owned by Mr R Mace & Mrs Frankland-Mace, handled by Mr Richard Mace .

Winner of the 2019 Northesk Memorial Trophy: Purbarn A Breeze Down River handled by Mr Richard Mace. (From left: Judge of the Gamekeepers Only Ring Sara Chichester, Winner of the Northesk Trophy Richard Mace & BASC Vice Chairman Eoghan Cameron)

 

Class & Trophy Winners Owner, Dog, Breed, Number

Class No Class & Trophy First Second Third
652

For Gamekeepers

Any Variety Pointer, Setter, HPR

The Dodson & Horrell Trophy

MR D J HARDCASTLE, MISS N GREEN & MS E M BRADLEY

 

VIZSLANYA SZIENA BY VISZASET

 

HUNGARIAN VIZSLA 579

MR B DYMOND

 

IR SH CH/INT CH/MULTI FRIARSBELLE MARSH MELLOW

 

GSP 271

MRS L WOLFENDEN

 

MAJESTIC LADY VON VONDERMEER

 

HUNGARIAN WIREHAIRED VIZSLA 4567

653

Working Gundogs

Any Variety Pointer, Setter, HPR

Best Dog

The Countrymans Weekly Trophy

MS S FINCH

 

JASSENDUE MANET’S MEDLEY AM CETGUELI

 

BRITTANY 4472

MR B DYMOND

 

IR SH CH/INT CH/MULTI CH FRIARSBELLE MARSH MELLOW

 

GSP 271

MR & MRS DANDO

 

NAUGHTY BORIS VAN’T WEIMLAND

 

SLOVAKIAN ROUGH-HAIRED POINTER 4432

654

Working Gundogs

Any Variety Pointer,

Setter, HPR

Best Bitch

The Tuffies Dog Beds

Trophy

MR I WEARING

 

NL CH ZOLDMALI ANIZS AT GENLUSA (IMP HUNG)

 

HUNGARIAN WIREHAIRED VIZSLA 734

MRS J PRICE

 

B’IGNIS BRUNENSIS LOCURA AT ALDOM (IMP CZE)

 

HUNGARIAN VIZSLA 616

MRS L WOLFENDEN

 

MAJESTIC LADY VON VONDERMEER

 

HUNGARIAN WIREHAIRED VIZSLA 4567

655

For Gamekeepers

English Springer Spaniel

The BASC Nickerson Trophy

MISS G THOMAS

 

TIGERROCK SUPER TED

 

ESS 4541

656

For Working Gundogs

English Springer Spaniel Best Dog

The Shooting Times Trophy

MS D GATES

 

GUNRING ENSUENO SHCM WGG

 

ESS 4478

MISS G THOMAS

 

TIGERROCK SUPER TED

 

ESS 4541

MISS R BARTON

 

SKRONEDALE MILES

 

ESS 4454

657

Working Gundogs

English Springer

Spaniel Best Bitch

The Sporting Shooter

Trophy

MS GATES

 

ASHRING’S MAGGIE MAY

 

ESS 4479

MISS Z WILSON

 

ZAWSPRING SUMMER HONEY

 

ESS 4564

MISS Z WILSON

 

PEASBLOSSOM LUNA AT ZAWSPRING SHCM

 

ESS 4563

658

For Gamekeepers

Any Other Variety Sporting Spaniel

Gamekeepa Feeds Trophy

 

MISS J SMITH

 

BORN TO RUN TO AFTERGLOW

 

AMERICAN COCKER 4536

MISS P BURCHMORE & MR R J HAGGER

 

BOWDONIA BEDAZZLED AT LENAMORE

 

WELSH SPRINGER SPANIEL4457

MRS J FRANKLAND-MACE & MR R MACE

 

BELCAM MICKY TAKER AMONG PURBARN

 

SUSSEX SPANIEL 4477

659

For Working Gundogs

Any Other Variety Sporting Spaniel

Best Dog

The Sportsman Game Feeds Trophy

MR S J & MRS J E RUDBACH

 

MICKLEMESS MAKING MUSIC AT CLUMBADANE

 

CLUMBER SPANIEL 3364

MR & MRS A FERGUSON

 

CRISPINO DELLA CAVEJA

 

LAGOTTO ROMAGNOLO 1201

MR M R & MRS C R SANDERSON

 

NL CH THANDIWE ARTHUR SIXPENCE BWNL 18

 

FIELD SPANIEL 3930

660

Working Gundogs

Any Other Variety

Sporting Spaniel

Best Bitch

The Marsh Trophy

MRS G OSBORN

 

ELGERT LADY STA’DUST JW

 

FIELD SPANIEL 3922

MS J HEMPSTEAD

 

RIVERFOREST IRISH EIDER AT CUVANA

 

IRISH WATER SPANIEL 4488

MISS BURCHMORE & MR R J HAGGER

 

BOWDONIA BEDAZZLED AT LENAMORE

 

WELSH SPRINGER SPANIEL4457

661

For Gamekeepers

Labrador Retriever  Best placed Dog in class

The Malmesbury Trophy

MISS L SOUTHERN

 

STEPHENS BROTHER AT WARRENBANK

 

LABRADOR 4538

MR P EVANS

 

GREENLANE TREASURE

 

LABRADOR 4471

MISS L SOUTHERN

 

BURRENDALE AZZURRO

 

LABRADOR 4537

661

For Gamekeepers

Labrador Retriever Best placed Bitch in class

Liphook Game Farm Ltd  Perpetual Challenge Cup

MISS L SOUTHERN

 

BURRENDALE AZZURRO

 

LABRADOR 4537

662

Working Gundogs

Labrador Retriever Best Dog

The Gilbertson & Page Trophy

MR A GRIFFITHS

 

SARNESFIELD TROOPER

 

LABRADOR 4481

 MRS S MILES

SAULT SAMISH OF MEONVALLEY

 

LABRADOR 4516

 MR S & MRS J JENNER

ROSSACRE TRAIL BLAZER AT LYJANSEN

 

LABRADOR 2794

663

Working Gundogs

Labrador Retriever  Best Bitch

The Joint Aid for dogs

Trophy

MRS L THOMSON

 

AFINMORE ALYNNA AT TARASSTWEED

 

LABRADOR 4549

 

MR P J & MRS J A WHITE

 

LUNARPET SWEET HONEYSUCKLE

 

LABRADOR 4558

 

 MRS J VENTURI ROSE

LEOSPRING BUNTY COCONUTS

 

LABRADOR 3042

664

For Gamekeepers

Any Other Variety Retriever

The BASC John George Memorial Trophy

 MS H FOX

BLACK MICA’S LIKES IT HOT AT BLACKTOFT JW

 

FLAT COATED RETRIEVER 1763

 MS D HALL & MR B TWIGGER

KANDRELLI BLACK WINGED KITE OVER GHILGRANGE

 

CURLY COATED RETRIEVER 4483

 MR R HOARE

PETSALLS PRIDE BLOSSOM

 

CHESAPEAKE BAY RETRIEVER 1571

665

Working Gundogs

Any Other Variety Retriever

Best Dog

The Shooting Gazette Challenge Cup

 MRS J HEWISON

 

CASBLAIDD VERY ERNEST

 

FLAT COATED RETRIEVER 4492

 MISS H WITHEY

 

DECOYMANS PIPER DAY DREAMER

 

NOVA SCOTIA DUCK TOLLOLLING DOG 456

 MS K SAVAGE

 

RATHCLOON COOKIE CRUMBLE AT WEISFORD

 

GOLDEN RETRIEVER 4531

666

Working Gundogs

Any Other Variety

Retriever

Best Bitch

The Marsh Trophy

 MS K SAVAGE

WEISFORD TRIAL AND TRIBULATIONS (IKC)

 

GOLDEN RETRIEVER 4532

 MISS M MCDONALD

LAMANCHA KEEP A SECRET JW

 

GOLDEN RETRIEVER 2301

 MRS D & MR T HERRING

SHARBAE REBEL REBEL

 

CHESAPEAKE BAY RETRIEVER 1568

667

BASC Regional Gamekeeper Team Competition

BASC Old Man of the Woods Trophy

 BALA SHOOT

667

The Derek Vaines Trophy for the best dressed Team

 

 

NEVILL HOLT ESTATE

 668

For Gamekeepers

Any Variety Gundog

Retired Gamekeeper

BASC John Anderton Rose Bowl

MRS J FRANKLAND-MACE & MR R MACE

 

PURBARN A BREEZE DOWN RIVER

 

GOLDEN RETRIEVER  4475

MR D THOMAS

 

GLENBROWS FIRE STARTER

 

WELSH SPRINGER SPANIEL 4543

 670

BASC Regional Working Gundog Team Competition

The Subaru UK Ltd. Trophy

 THRUSHWOOD  HIGH RIDGE FARM  BURLOES HALL
 671

Best Young Handler under 14 years

The Mustwork Trophy

MISS J SMITH

 

SH CH BORN TO RUN TO AFTERGLOW

 

AMERICAN COCKER 4536

MASTER J TAYLOR

 

HOOKAMSLADE ZULU WARRIOR

 

LABRADOR 4480

MISS T DYSON

 

HAWKSGARTH OSPREY OF TALLAMELIE

 

LABRADOR 4468

 672

Best Young Handler

14-18 years

The Captain Heilgers Perpetual Challenge Cup

 MISS J HIBBS

AFINMORE ALYNNA AT TARASSTWEED

 

LABRADOR 4549

Best gundog in Gamekeepers Classes

Northesk Trophy

MRS J FRANKLAND-MACE & MR R E MACE

PURBARN A BREEZE DOWN RIVER

GOLDEN RETRIEVER 4475

 

Pin It on Pinterest

Share This

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close